Nebojte sa cestovať!

Posted by djj 04/11/2020 0 Comment(s) Blog - Travel Newsletter,

Premýšľate, či sa vydať na dovolenku do exotiky? Máte strach z toho, ako bude cesta prebiehať, aké sú obmedzenia na letiskách, v lietadlách či v rezortoch? Aj napriek reštrikciám sa nájdu miesta v exotike, kam môžete odletieť od starostí a užiť si bezstarostnú dovolenku v teple. Samozrejme existujú isté obmedzenia ale nejde o nič dramatické. Skutočne sa nemusíte cestovania obávať! 

 

Medzi destinácie, ktoré teraz môžete navštíviť a ktoré odporúčame, patrí predovšetkým Dominikánska republikaKubaMexikoMalediviZanzibarSpojené Arabské Emiráty

 


Na čo myslieť pred cestou

 

Zásadnou zmenou pri ceste do niektorých destinácií (napr. Maldivy, Dubaj či Madagaskar) je nutnosť podstúpenia PCR testu na Covid-19 a vyplnenie vstupného formulára. Pomôže Vám prehľad vstupných povinností pre krajiny sveta: https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm 

 

Pre spiatočnú cestu Slovenská republika od 30. oktobra 2020 uviedla do platnosti zjednodušené podmienky návratu zo zahraničia. Najdôležitejšou novinkou je, že po návrate z ktorejkoľvek krajiny sveta (aj z červeného zoznamu)  sa stačí na hraniciach preukázať negatívnym PCR testom, nie starším ako 72 hodín.  Následne už nemusíte absolvovať karanténu. Test si môžete dať spraviť aj v krajine, kde ste strávili svoju dovolenku resp. na príletovom letisku. Pri krajinách zo zeleného zoznamu sa test zatiaľ nevyžaduje, ich zoznam sa nezmenil. 

 


Ako to prebieha pri prestupe na letisku?

 

Na letiskách spoznáte, že sa lieta zatiaľ menej ako v minulých obdobiach. Sú však otvorené obchody, reštaurácie i salóniky (Business, VIP a pod.), takže sa zabavíte aj pri dlhších prestupoch. Samozrejme, všade je potrebné dodržiavať rozostupy, nosiť rúška, dezinfikovať si ruky, podstúpiť meranie teploty pomocou termokamier či bezkontaktných teplomerov a v prípade určitých príznakov choroby je tiež možné, že podstúpite ďalší PCR test. Ale ak naozaj na dovolenku chcete, tak sú toto iba "maličkosti", ktoré vám navyše môžu prispieť k pocitu zvýšenej bezpečnosti.

 


V lietadlách sa budete cítiť bezpečne - a bezpečné to naozaj je

 

Nové hygienické opatrenia platia aj na palubách lietadiel. Spravidla obdržíte tzv. Hygienickú sadu s dezinfekciou, rúškom, ochranným štítom a hygienickými rukavicami. Nemusíte sa strachovať, ako vydržíte niekoľko hodín v lietadle s rúškom či štítom na tvári. Počas stravovania si môžete rúšku aj štít zložiť. Je to hlavne prevencia pred vírusmi a má to aj svoje ďalšie výhody, ako ochrana pred suchým a chladným vzduchom, ktorý v lietadlách býva. Tiež letecký personál nosí ochranné obleky a v lietadlách sú inštalované Hepa filtre, ktoré zaisťujú filtráciu vzduchu počas celého letu a odstraňujú 99,97% všetkých vírusov a baktérií. Nemusíte sa báť ani preplnených lietadiel, obsadenosť v mnohých prípadoch teraz dosahuje od 20 do 40%. V Business triede a First Class je potom možnosť uvoľnenejších pravidiel, ak sú medzi sedadlami väcšie rozostupy. Ak máte uzatvárateľnú kabínu (napr. Q Suite u Qatar Airways), je možné štít aj rúško zložiť. Skrátka všetko je nastavené tak, aby bola zaručená maximálna možná ochrana cestujúcich.

 


Po prílete do cieľovej destinácie

 

Príletov je do turistických destinácií zatiaľ pomenej, aj keď sa očakáva postupne zvyšujúca frekvencia. Po prílete vám bude zmeraná teplota a vyžiadané predloženie pasu a príchodu formuláre (niekde online s QR kódom, inde v papierovej podobe) na imigračnej kontrole. V prípade nutnosti predložíte aj certifikát o negatívnom PCR testu. Dávame Vám opätovne do pozornosti prehľad vstupných povinností pre krajiny sveta: https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm 

Potom už len vyzdvihnete svoju batožinu a vydáte sa k miestu pre transfer do hotela, ktorý je tiež starostlivo a pravidelne dezinfikovaný.

Niektoré destinácie majú svoje špecifiká.  Napríklad, po prílete na Kubu je všetkým cestujúcim vykonaný bezplatný PCR test. Testovanie ide pomerne rýchlo, na každé lietadlo je vyčlenených 6 stanovíšť, pričom výsledné zdržanie je niečo vyše hodiny oproti normálu.

 

 

Hotely robia všetko pre pohodlie svojich klientov


V hoteloch a rezortoch sa snažia urobiť maximum preto, aby sa hostia cítili bezpečne, spokojne a zároveň aby ​​si nepripadali výrazne obmedzovaní množstvom reštrikcií. Stručne a jednoducho povedané - aby si svoju dovolenku maximálne užili. Áno, aj tu nájdete rôzne opatrenia ako dezinfekcia rúk, častejšia dezinfekcia verejných priestorov, dodržiavanie rozstupov, personál s ochrannými pomôckami, alebo meranie teploty raz za čas. Niektoré hotely vyžadujú aj nosenie rúšok v uzavretých verejných priestoroch a poskytujú bufetové stravovanie s obsluhou. Podľa slov našich klientov tieto skutočnosti neovplyvňujú celkový dojem z dovolenky. Stále si môžete užívať plážový relax, vodné športy, kúpeľné procedúry a mnoho ďalšieho. 

 

K opatreniam sa treba postaviť pragmaticky - aj keď sa možno niektoré zdajú nelogické, väčšinou zvyšujú hygienický štandard a to je dobré. 

 

Dovolenka v exotike je teda stále tou úžasnou dovolenkou, na ktorú ste boli zvyknutí aj po minulé roky!

 

@dovolenkujemesk #ckecomm #tuireisecenter #dovolenkujeme #dovolenkujemesk #CestaBezObav #lastminutes