Kuba prechádza k otváraniu krajiny po zvládnuti pandémie COVID-19

Posted by djj 12/06/2020 0 Comment(s) Blog - Travel Newsletter,

Aktualizované 12.06.2020

Milí dovolenkári, všetci už netrpezlivo očakávame uvoľnenie reštrikcií, aby sme si zasa mohli dopriať zaslúžený oddych na poriadnej dovolenke. Aktuálne Vám prinášame dobré správy ohľadne cestovania do jednej z najobľúbenejších turistických destinácií, Kuby.

 

Aktuálna situácia na ostrove

Do 11.06.2020 bolo pozitívne indikovaných celkovo 2233 osôb, z nich 1902 sa uzdravilo, obetí je 84 (3,76%), počet pacientov v kritickom stave je minimálny. Uplatnený bol celý rad opatrení, terapeutických protokolov v spojení s kubánskou vedou a biotechnológiou. Kuba je v pokročilej fáze vývoja vlastnej vakcíny, má k dispozícii vlastnú diagnostiku a terapiu, úspešne nasadenú aj v Číne a Taliansku.
Úsilie sa v ďalších etapách bude sústreďovať na cielenú pomoc/ izoláciu ohrozených skupín obyvateľstva (staršie osoby a osoby s vážnymi diagnózami). 

Situácia je už niekoľko týždňov stabilizovaná, na základe čoho vláda vydala plán opatrení.

 

Opatrenia týkajúce sa turizmu

Opatrenia sú rozdelené do 3 fáz, pričom regióny budú indikované rozdielne, podľa epidemiologickej situácie. Havana je zatiaľ pre domáci aj zahraničný turizmus uzavretá. Aktuálne ešte platí uzávera všetkých turistických letov do krajiny. Dátum spustenia letov bude oznámený v najbližšie dni.


V 1. fáze sa štartuje iba domáci cestovný ruch, vláda  ho stimuluje vytvárajaním predajných miest vrátane on-line predaja.


V 2. fáze, bude medzinárodný cestovný ruch reštartovať zatiaľ v oblastiach na severe a juhu, v závislosti na dopyte: Cayo Santa María, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Cruz a Cayo Largo del Sur. Ponuky fakultatívnych výletov nebudú nezahŕňať prehliadky miest. V tejto fáze budú reaktivované požičovne áut vrámci konkrétnych oblastí.

Varadero (v prvej fáze ponúkané ibe pre domácich), bude zrejme rozdeléné na 2 sektory, s cieľom nemiešať domácich a zahraničných turistov.

Prvé medzinárodné charterové lety budú spustené na letiská Cayo Coco (letisko je spádové aj pre Cayo Guillermo a Cayo Cruz) a Cayo Largo del Sur.

V tejto fáze bude povolená iba 1 podpalubná batožina. Palubné batožiny budú zakázané. 2 Podpalubné batožiny budú povolené v 3. fáze.

Každému turistovi po prílete bude na letisku vykonaný PCR test a zmeraná teplota. Pozitívnych hospitalizujú. Hotely a reštaurácie budú otvorené so zníženou kapacitou. V hoteloch bude stála lekárska služba. Zamestnanci budú testovaní na týždennej báze a v službe max. 1 týždeň, budú mať rúška. Ďalsí týždeň budú doma.


V 3. fáze by mali byť reštrikcie zrušené.


Celkovo má plán s opatreniami 122 strán, zdroj v španielčine:

http://www.cubadebate.cu/noticias/2020/06/11/gobierno-cubano-informa-medidas-para-la-recuperacion-tras-la-epidemia-de-la-covid-19/?fbclid=IwAR0GojCFoiODWpVc7GSlArga_4Mx8-nVMOpoknhBQMV-O9l2JqpYH5Y5dNs#.XuPog7ziuky